2011 Full Results South of Ireland

South of Ireland Amateur Open Championship at Lahinch Golf Club

Round 

Player 

Club 

Player 

Club 

Winner 

Result 

Fourth Quarter 

           

Round 1 

Thomas Neenan

Lahinch G. C.

Stephen Moloney


Castletroy G. C.

Neenan

4 and 3 

Round 1 

Ronan Burke


Castle G. C.

Ross O'Sullivan

Cobh G. C.

Burke

5 and 4


Round 1

Stephen Walsh

Baltinglass G. C.

Andrew Kelly

Charleville G. C.

Walsh

5 and 4

Round 1

Jeff Hopkins

Skerries G. C.

John Waldron

Muskerry G. C.

Hopkins

3 and 2

Round 1

Simon Bryan

Delgany G. C.

Niall Goulding

Portmarnock G. C.

Bryan

2 and 1

Round 1

David Ryan

Grange G. C.

Eddie McCormack

Galway G. C.

Ryan

4 and 3

Round 1

Noel Pyne

Ennis G. C.

Declan King

Tramore G. C.

Pyne

6 and 4

Round 1

Richard Bridges

Stackstown G. C.

Pat Murray

Limerick G. C.

Bridges

1-up

Round 1

Liam Hutchinson

The Royal Dublin G. C.

Brendan Walton

The Island G. C.

Hutchinson

2 and 1

Round 1

Ian O'Rourke

Cork G. C.

Greg Mungovan

Headfort G. C.

O'Rourke

3 and 2

Round 1

Jack Pierse

Grange G. C.

Patrick Small

Bangor G. C.

Pierse

1-up

Round 1

Chris Selfridge

Moyola Park G. C.

David O'Donovan

Muskerry G. C.

Selfridge

2 and 1

Round 1

Gary Collins

Rosslare G. C.

Daniel Hallissey

Muskerry G. C.

Collins

6 and 5

Round 1

David Ruddy

Co. Tipperary G. C.

Darragh O'Sullivan

Strandhill G. C.

Ruddy

3 and 2

Round 1

Paddy Delaney

Arklow G. C.

Liam Hartnett

Milltown G. C.

Delaney

1-up

Round 1

Robert Cannon

Balbriggan G. C.

Ciaran McKenna

Mallow G. C.

Cannon

3 and 2

Round 1

Kelan McDonagh

Athlone G. C.

Declan McInerney

Lahinch G. C.

McDonagh

5 and 3

Round 1

Gareth Bohill

Co. Louth G. C.

Eugene Smith

Ardee G. C.

Bohill

2 and 1

Round 1

Conor O'Rourke

Naas G. C.

Derek Downie

Sutton G. C.

O’Rourke

2 and 1

Round 1

Greg Carew

Edenderry G. C.

John G. Kavanagh

Castletroy G. C.

Carew

2-up

Round 1

Jack Hume

Rathsallagh G. C.

Michael Buggy

Castlecomer G. C.

Hume

5 and 4

Round 1

Joe Lyons

Birr G. C.

Ciaran Molloy

Ardee G. C.

Lyons

1-up

Round 1

Christopher Moulds

Lisburn G. C.

Geoff Lenehan

Portmarnock G. C.

Moulds

4 and 2

Round 1

Michael O'Kelly

Limerick G. C.

Stephen Barry

Laytown & Bettystown G. C.

O’Kelly

1-up

Round 1

Cian Geraghty

Laytown & Bettystown G. C.

Bryan Ronan

Co. Louth G. C.

Geraghty

2-up

Round 1

Daniel Coyle

Co. Louth G. C.

Tommy McDonagh

U.S.A.

Coyle

1-up

Round 1

Niall Morrison

Lahinch G. C.

Daniel Murphy

Portarlington G. C.

Morrison

3 and 1

Round 1

Ian Murphy

Waterford G. C.

James Fox

Portmarnock G. C.

Murphy

2 and 1

Round 1

Stephen Loftus

Lahinch G. C.

Morgan Grimes

Skerries G. C.

Loftus

3 and 2

Round 1

Nicholas Grant

The Knock G. C.

Sean Cannon

Loughrea G. C.

Grant

4 and 3

Round 1

Mark Ryan

Grange G. C.

M. McAlpin

Royal Portrush G. C.

Ryan

3 and 2

Round 2

 

 

 

 

 

 

Round 2

Ronan Burke

Castle G. C.

Thomas Neenan

Lahinch G. C.

Burke

 

Round 2

Stephen Walsh

Baltinglass G. C.

Jeff Hopkins

Skerries G. C.

Walsh

5 and 4

Round 2

David Ryan

Grange G. C.

Simon Bryan

Delgany G. C.

Ryan

2 and 1

Round 2

Richard Bridges

Stackstown G. C.

Noel Pyne

Ennis G. C.

Bridges

5 and 4

Round 2

Liam Hutchinson

The Royal Dublin G. C.

Ian O’Rourke

Cork G. C.

Hutchinson

3 and 1

Round 2

Chris Selfridge

Moyola Park G. C.

Jack Pierse

Grange G. C.

Selfridge

6 and 5

Round 2

David Ruddy

Co. Tipperary G. C.

Garry Collins

Rosslare G. C.

Ruddy

3 and 2

Round 2

Robert Cannon

Balbriggan G. C.

Paddy Delaney

Arklow G. C.

Cannon

4 and 2

Round 2

Kelan McDonagh

Athlone G. C.

Garath Bohill

Co. Louth G. C.

McDonagh

2 and 1

Round 2

Conor O’Rourke

Naas G. C.

Greg Carew

Edenderry G. C.

O’Rourke

2 and 1

Round 2

Jack Hume

Rathsallagh G. C.

Joe Lyons

Birr G. C.

Hume

6 and 5

Round 2

Christopher Moulds

Lisburn G. C.

Michael O’Kelly

Limerick G. C.

Moulds

19th

Round 2

Andrew Hogan

Newlands G. C.

Cian Geraghty

Laytown & Bettystown G. C.

Hogan

19th

Round 2

Niall Morrison

Lahinch G. C.

Daniel Coyle

Co. Louth G. C.

Morrison

2 and 1

Round 2

Ian Murphy

Waterford G. C.

Stephen Loftus

Lahinch G. C.

Murphy

4 and 2

Round 2

Nicholas Grant

The Knock G. C.

Mark Ryan

Grange G. C.

Grant

2 and 1

Round 3

 

 

 

 

 

 

Round 3

Stephen Walsh

Baltinglass G. C.

Ronan Burke

Castle G. C.

Walsh

2 and 1

Round 3

David Ryan

Grange G. C.

Richard Bridges

Stackstown G. C.

Ryan

20th

Round 3

Chris Selfridge

Moyola Park G. C.

Liam Hutchinson

The Royal Dublin G. C.

Selfridge

1-up

Round 3

Robert Cannon

Balbriggan G. C.

David Ruddy

Co. Tipperary G. C.

Cannon

2 and 1

Round 3

Kelan McDonagh

Athlone G. C.

Conor O’Rourke

Naas G. C.

McDonagh

21st

Round 3

Jack Hume

Rathsallagh G. C.

Christopher Moulds

Lisburn G. C.

Hume

2 and 1

Round 3

Andrew Hogan

Newlands G. C.

Niall Morrison

Lahinch G. C.

Hogan

2 and 1

Round 3

Nicholas Grant

The Knock G. C.

Ian Murphy

Waterford G. C.

Grant

4 and 3

Quarter Finals

           

Quarter Final

Stephen Walsh

Baltinglass G. C.

David Ryan

Grange G. C.

Walsh

5 and 4

Quarter Final

Robert Cannon

Balbriggan G. C.

Chris Selfridge

Moyola Park G. C.

Cannon

2 and 1

Quarter Final

Kelan McDonagh

Athlone G. C.

Jack Hume

Rathsallagh G. C.

McDonagh

2 and 1

Quarter Final

Andrew Hogan

Newlands G. C.

Nicholas Grant

The Knock G. C.

Hogan

1-up

Semi-Finals

           

Semi-Final

Stephen Walsh

Baltinglass G. C.

Robert Cannon

Balbriggan G. C.

Walsh

2 and 1

Semi-Final

Andrew Hogan

Newlands G. C.

Kelan McDonagh

Athlone G. C.

Green

Green

Final

           

Final

Stephen Walsh

Baltinglass G. C.

Andrew Hogan

Newlands G. C.

3 and 2

 

.