2010 Full Results West of Ireland

The West of Ireland Amateur Open Championship played at Co. Sligo Golf Club

Sponsored By Radisson SAS Sligo

Round

Player

Club

Player

Club

Winner

Result

Round 1

Steven Crowe 

Dunmurry G. C.

Rory Leonard

Banbridge G. C.

Leonard

6 and 5

Round 1

Reeve Whitson

Mourne G. C.

Ben Best

Rathmore G. C.

Best

 2 and 1

Round 1

David Ruddy

Thurles G. C.

Gerard Dunne

Seapoint G. C.

Ruddy

5 and 4

Round 1

Pat Murray

Limerick G. C.

Michael Buggy

Castlecomer G. C.

Murray

1-up

Round 1

Martin Walsh

Styal U.K.

Patrick Sheehy

Newcastlewest G. C.

Walsh

4 and 2

Round 1

Andrew Hogan

Newlands G. C.

Thomas O’Flynn

Fota Island G. C.

O’Flynn

19th

Round 1

Jeffrey Hopkins

Skerries G. C.

Nicky Grant

The Knock G. C.

Hopkins

1-up

Round 1

Jack Senior

Heysham U.K.

James Monaghan

The Island G. C.

Senior

4 and 3

Round 1

Rory McNamara

Headfort G. C.

Noel Murray

Dunmurry G. C.

McNamara

1-up

Round 1

Luke Lennox

Moyola Park G. C.

Colum Abernethy

Dun Laoghaire G. C.

Lennox

3 and 2

Round 1

Ross McConnell

Belvoir Park G. C.

Gary Collins

Rosslare G. C.

McConnell

4 and 3

Round 1

Cian Curley

Newlands G. C.

Shane McGlynn

South County G. C.

Curley

3 and 1

Round 1

Desmond Morgan

Mullingar G. C.

Sean Ryan

The Royal Dublin G. C.

Morgan

1-up

Round 1

Barry Anderson

Co. Sligo G. C.

Robert McCarthy

The Island G. C.

Anderson

1-up

Round 1

Niall Gorey

Lee Valley G. C.

Allan Kiernan

Forrest Little G. C.

Gorey

7 and 6

Round 1

Paul Cutler

Portstewart G. C.

Gary McGrane

The Royal Dublin G. C.

Cutler

3 and 2

Round 1

Daniel Coyle

Co. Louth G. C.

Alan Dunbar

Rathmore G. C.

Hurst

2 and 1

Round 1

Colin Fairweather

The Knock G. C.

Eoin Arthurs

Forrest Little G. C.

Arthurs

4 and 3

Round 1

Tony Cleary

Dromoland G. C.

Kelan McDonagh

Athlone G. C.

Cleary

1-up

Round 1

Richard Bridges

Stackstown G. C.

Richard O’Donovan

Lucan G. C.

Bridges

2 and 1

Round 1

Richard Carter

Lansdown U.K.

Robbie J. Cannon

Laytown & Bettystown G. C.

Carter

1-up

Round 1

Aaron Kearney

Castlerock G. C.

Michael Sinclair

The Knock G. C.

Sinclair

3 and 2

Round 1

Michael McGinley

Grange G. C.

Michael Durcan

Co. Sligo G. C.

McGinley

3 and 2

Round 1

Ross O’Sullivan

Fota Island G. C.

Dermot McElroy

Ballymena G. C.

McElroy

5 and 4

Round 1

Brendan Walton

The Island G. C.

Paul Dunne

Greystones G. C.

Dunne

1-up

Round 1

Andrew Morris

Belvoir Park G. C.

Eddie McCormack

Galway G. C.

McCormack

20th

Round 1

Simon McConnell

Ballyclare G. C.

Gary McDermott

Co. Sligo G. C.

McConnell

21st

Round 1

Gareth Bohill

Co. Louth G. C.

Randal Evans

Moyola Park G. C.

Bohill

4 and 2

Round 1

Brian Casey

Headfort G. C.

Dara Lernihan

Castle G. C.

Casey

1-up

Round 1

David Kernohan

Galgorm Castle G. C.

Derek Downie

Sutton G. C.

Kernohan

19th

Round 1

Darren Crowe

Dunmurry G. C.

Jonathan Hurst

Shawhill U.K.

Hurst

1-up

Round 1

Ciaran Boggan

Co. Meath G. C.

Matthew McKnight

Lisburn G. C.

Boggan

20th

 

  

 

 

 

 

 

 

Round 2

Rory Leonard

Banbridge G. C.

Ben Best

Rathmore G. C.

Leonard

5 and 4

Round 2

David Ruddy

Thurles G. C.

Pat Murray

Limerick G. C.

Murray

5 and 4

Round 2

Martin Walsh

Styal U.K.

Thomas O’Flynn

Fota Island G. C.

O’Flynn

3 and 1

Round 2

Jeffrey Hopkins

Skerries G. C.

Jack Senior

Heysham U.K.

Hopkins

2 and 1

Round 2

Rory McNamara

Headfort G. C.

Luke Lennox

Moyola Park G. C.

McNamara

1-up

Round 2

Ross McConnell

Belvoir Park G. C.

Cian Curley

Newlands G. C.

Curley

21st

Round 2

Desmond Morgan

Mullingar G. C.

Barry Anderson

Co. Sligo G. C.

Anderson

3 and 2

Round 2

Niall Gorey

Lee Valley G. C.

Paul Cutler

Portstewart G. C.

Cutler

2 and 1

Round 2

Daniel Coyle

Co. Louth G. C.

Eoin Arthurs

Forrest Little G. C.

Arthurs

4 and 3

Round 2

Tony Cleary

East Clare G. C.

Richard Bridges

Stackstown G. C.

Bridges

1-up

Round 2

Richard Carter

Lansdown U.K.

Michael Sinclair

The Knock G. C.

Sinclair

2 and 1

Round 2

Michael McGinley

Grange G. C.

Dermot McElroy

Ballymena G. C.

McGinley

1-up

Round 2

Paul Dunne

Greystones G. C.

Eddie McCormack

Galway G. C.

McCormack

2 and 1

Round 2

Simon McConnell

Ballyclare G. C.

Gareth Bohill

Co. Louth G. C.

Bohill

4 and 3

Round 2

Brian Casey

Headfort G. C.

David Kernohan

Galgorm Castle G. C.

Kernohan

4 and 3

Round 2

Jonathan Hurst

Shawhill U.K.

Ciaran Boggan

Co. Meath G. C.

Boggan

1-up

 

 

 

 

 

 

 

Round 3

Rory Leonard

Banbridge G. C.

Pat Murray

Limerick G. C.

Leonard

23rd

Round 3

Thomas O’Flynn

Fota Island G. C.

Jeffrey Hopkins

Skerries G. C.

Hopkins

1-up

Round 3

Rory McNamara

Headfort G. C.

Cian Curley

Newlands G. C.

McNamara

20th

Round 3

Barry Anderson

Co. Sligo G. C.

Paul Cutler

Portstewart G. C.

Anderson

1-up

Round 3

Eoin Arthurs

Forrest Little G. C

Richard Bridges

Stackstown G. C.

Arthurs

19th

Round 3

Michael Sinclair

The Knock G. C.

Michael McGinley

Grange G. C.

Sinclair

4 and 2

Round 3

Gareth Bohill

Co. Louth G. C.

Eddie McCormack

Galway G. C.

McCormack

3 and 2

Round 3

David Kernohan

Galgorm Castle G. C.

Ciaran Boggan

Co. Meath G. C.

Kernohan

3 and 2

 

 

 

 

 

 

 

Quartet Final

Rory Leonard

Banbridge G. C.

Jeffrey Hopkins

Skerries G. C.

Leonard

5 and 3

Quartet Final

Rory McNamara

Headfort G. C.

Barry Anderson

Co. Sligo G. C.

McNamara

2-up

Quartet Final

Eoin Arthurs

Forrest Little G. C.

Michael Sinclair

The Knock G. C.

O'Hanlon

6 and 4

Quartet Final

Eddie McCormack

Galway G. C.

David Kernohan

Galgorm Castle G. C.

McCormack

4 and 3

 

 

 

 

 

 

 

Semi Final

Rory Leonard

Banbridge G. C.

Rory McNamara

Skerries G. C.

Leonard

3 and 1

Semi Final

Michael Sinclair

The Knock G. C.

Eddie McCormack

Galway G. C.

McCormack

2 and 1

 

 

 

 

 

 

 

Final

Rory Leonard

Banbridge G. C.

Eddie McCormack

Galway G. C.

Leonard

2 and 1

Latest Golf Deals