2012 Full Results South of Ireland

South of Ireland Amateur Open Championship at Lahinch Golf Club

Round 

Player 

Club 

Player 

Club 

Winner 

Result 

First Quarter

           

Round 1

Greg Mungovan

Headfort  G. C.

Padraic O’Brian

Co. Louth G. C.

Mungovan

19th

Round 1

Mark Richards

Carton House G. C.

Michael Buggy

Castlecomer  G. C.

Richards

2-up

Round 1

Stephen O’Hara

Co. Sligo  G. C.

Ian O’Flynn

Cork G. C.

O’Hara

3 and 2

Round 1

Colm O’Sullivan

Fota Island G. C.

John Kavanagh

Castletroy G. C.

O’Sullivan

4 and 3

Round 1

Richard Walsh

Kilkenny  G. C.

Eoghan O’Donovan

Craddockstown G. C.

Walsh

3 and 2

Round 1

Stephen Dwyer

Lucan G. C.

Darragh O’Sullivan

Strandhill  G. C.

Dwyer

2 and 1

Round 1

Paul O’Neill

Shannon G. C.

Sean Moran

Carton House G. C.

O’Neill

19th

Round 1

Declan McInerney

Lahinch G. C.

Alan O’Regan

Golf Club of Georgia

McInerney

6 and 5

Round 1

Daniel Hallissey

Muskerry G. C.

Graham Nugent

Kilkenny G. C.

Hallissey

1-up

Round 1

Declan Loftus

Castlebar G. C.

David Murray

Skerries  G. C.

Loftus

19th

Round 1

Billy McGarry

Birr G. C.

Eoin McGuinness

East Clare G. C.

McGarry

5 and 4

Round 1

David Finn

Mallow G. C.

Niall McGlynn

Carton House  G. C.

Finn

3 and 2

Round 1

Kevin O’Leary

Waterford Castle G. C.

Stephen Egan

Castle Barna G. C.

O’Leary

219th

Round 1

Gerard Dunne

Seapoint G. C.

John O’Neill

Lee Valley  G. C.

Dunne

6 and 4

Round 1

Damien Coyne

Tuam G. C.

Liam Mulligan

Stackstown G. C.

Coyne

4 and 3

Round 1

William Russell

Clandeboye G. C.

Michael Brett

Portmarnock  G. C.

Russell

2-up

Fourth Quarter

           

Round 2

Gary Walsh

Mount Juliet G. C.

Jack Pierse

Grange G. C.

Walsh

19th

Round 2

Ian Spillane

Mallow G. C.

Shaun O’Connor

Skerries G. C.

Spillane

5 and 4

Round 2

Cormac Sharvin

Ardglass G. C.

Tony O’Leary

Wexford G. C.

Sharvin

2 and 1

Round 2

Paul O’Hara

Kilkenny G. C.

Tiarnan McLarnon

Massereene G. C.

 

W/O

Round 2

Mark Shanahan

Castlemartyr G. C.

Shane Smyth

Co. Louth G. C.

Shanahan

3 and 2

Round 2

Stephen Healy

Claremorris G. C.

Davey Barry

Mahon G. C.

Healy

2-up

Round 2

Daniel Holland

Castle G. C.

Mark Mullen

Wexford G. C.

Holland

4 and 3

Round 2

Brian Ronan

Co. Louth G. C.

Jack Hume

Rathsallagh G. C.

Ronan

4 and 3

Round 2

Joe Lyons

Birr G. C.

Eoin Arthurs

Forrest Little G. C.

Lyons

20th

Round 2

Greg Carew

Edenderry G. C.

Shaun Carter

Stackstown G. C.

Carew

20th

Round 2

Paul Cullen

Royal Tara G. C.

Stephen Moloney

Castletroy G. C.

Cullen

1-up

Round 2

Kieran Kennedy

Thurles G. C.

Lee McMillan

Blessington Lakes G. C.

Kennedy

1-up

Round 2

Ciaran McKenna

Mallow G. C.

Robert Farrell

New Ross G. C.

McKenna

5 and 4

Round 2

Ross O’Sullivan

Cobh G. C.

Rick Weldon

Killeen Castle G. C.

O’Sullivan

7 and 5

Round 2

Liam Harnett

Milltown G. C.

Gavin Smyth

Clonmel G. C.

Harnett

5 and 4

Round 2

Ally Purdy

Ballyclare G. C.

John Green

Portmarnock G. C.

Purdy

2-up

Third Quarter

           

Round 2

John Hickey

Cork G. C.

Gary Hurley

West Waterford G. C.

Hickey

2-up

Round 2

Keith Shannon

Greenore G. C.

Noel Pyne

Ennis G. C.

Shannon

6 and 5

Round 2

Shane McGlynn

Carton House G. C.

Quentin Carew

Edenderry G. C.

McGlynn

1-up

Round 2

Michael Horan

Birr G. C.

Barry Daly

Edmondstown G. C.

Michael Horan

    W/O

Round 2

Richard Bridges

Stackstown G. C.

Eoghan Murphy

Cork G. C.

Bridges

5 and 3

Round 2

Sean Ryan

The Royal Dublin G. C.

Jeff Hopkins

Skerries G. C.

Ryan

 

Round 2

Conor O’Rourke

Naas G. C.

Tony Cleary

Dromoland Castle G. C.

O’Rourke

2 and 1

Round 2

Gary McDermott

Co. Sligo G. C.

Thomas Griffin

Crews Hill G. C.

McDermott

6 and 5

Round 2

Geoff Lenehan

Portmarnock G. C.

Eanna Griffin

Waterford G. C.

Lenehan

3 and 2

Round 2

Ross Kenny

Naas G. C.

Eamonn Haugh

Castletroy G. C.

 

W/O

Round 2

Ed Stack

Ballybunion G. C.

Gary McGrane

The Royal Dublin G. C.

Stack

1-up

Round 2

Colin Fairweather

Knock G. C.

Cian Daly

Castletroy G. C.

Fairweather

6 and 4

Round 2

Gary Collins

Rosslare G. C.

David Byrne

Athenry G. C.

Collins

3 and 2

Round 2

John A. Moran

Charleville G. C.

Alan McAuly

Ardee G. C.

Moran

3 and 1

Round 2

Paul McCarthy

Mallow G. C.

Ian O’Rourke

Cork G. C.

McCarthy

20th

Round 2

Stephen Walsh

Portmarnock G. C.

Ian Lynch

Rosslare G. C.

Walsh

7 and 6

Second Quarter

           

Round 2

Stephen Loftus

Lahinch G. C.

Conor Glynn

Carton House G. C.

Loftus

2-up

Round 2

Sean Barry

Muskerry G. C.

Kieran Lynch

Skibbereen G. C.

Barry

3 and 1

Round 2

Michael Durcan

Co. Sligo G. C.

Evan Long

Thurles G. C.

Durcan

3 and 2

Round 2

Stuart Grehan

Tullamore G. C.

James P. McLoughlin

Portumna G. C.

Grehan

2 and 1

Round 2

Simon Byrne

Delgany G. C.

Paddy Delaney

Arklow G. C.

Byrne

6 and 5

Round 2

Gary O’Flaherty

Cork G. C.

Eddie Power

Kilkenny G. C.

O’Flaherty

1-up

Round 2

David Lally

Mullingar G. C.

Michael O’Kelly

Limerick G. C.

Lally

3 and 2

Round 2

Andrew Hogan

Newlands G. C.

Adam Doran

Ardee G. C.

Hogan

2 and 1

Round 2

Jon Foran

Thurles G. C.

Aaron Kearney

Castlerock G. C.

Foran

2 and 1

Round 2

Shane Hogan

Nenagh G. C.

Emmet Leahy

Cahir Park G. C.

Hogan

3 and 2

Round 2

Harry Coyne

Carton House G. C.

Mark King

Cregmore Park G. C.

Coyne

2-up

Round 2

Roy Connolly

Rathsallagh G. C.

Pio O’Leary

Lucan G. C.

Connolly

1-up

Round 2

Paul O’Kane

Moyola Park G. C.

Ronan Maher

Nenagh G. C.

O’Kane

3 and 2

Round 2

Brendan Walton

The Island G. C.

Liam Ashby

Killerig G. C.

Walton

1-up

Round 2

Peter Sheehan

Ballybunion G. C.

Kieran Cunnane

Woodstock G. C.

Sheehan

3 and 2

Round 2

Pat Murray

Limerick G. C.

Liam Hutchinson

The Royal Dublin G. C.

Murray

5 and 4

First Quarter

           

Round 2

Simon Ward

Co. Louth G. C.

Greg Mungovan

Headfort G. C.

Ward

5 and 3

Round 2

Matthew McClean

Balmoral G. C.

Mark Richards

Carton House G. C.

McClean

3 and 2

Round 2

Conor Casey

Neshanic Valley G. C.

Stephen O’Hara

Co. Sligo G. C.

Casey

1-up

Round 2

Colm O’Sullivan

Fota Island G. C.

Robert Cannon

Balbriggan G. C.

 

W/O

Round 2

Barry Anderson

Co. Sligo G. C.

Richard Walsh

Kilkenny G. C.

Anderson

7 and 6

Round 2

Stephen Dwyer

Lucan G. C.

Sean Cannon

Loughrea G. C.

Dwyer

5 and 4

Round 2

Paul O’Neill

Shannon G. C.

Matthew McAlpin

Royal Portrush G. C.

O’Neill

5 and 3

Round 2

Niall Gorey

Muskerry G. C.

Declan McInerney

Lahinch G. C.

Gorey

19th

Round 2

Des Morgan

Mullingar G. C.

Daniel Hallissey

Muskerry G. C.

Morgan

20th

Round 2

Declan Loftus

Castlebar G. C.

Ian Brennan

Greenore G. C.

Loftus

20th

Round 2

Jonathan Yates

Naas G. C.

Billy McGarry

Birr G. C.

Yates

3 and 1

Round 2

David Finn

Mallow G. C.

Gavin McKenna

Fortwilliam G. C.

Finn

3 and 2

Round 2 Ciaran Molloy Ardee G. C. Kevin O’Leary Waterford Castle G. C. Molloy 7 and 5
Round 2 Eugene Smith Ardee G. C. Gerard Dunne Seapoint G. C. Smith 1-up
Round 2 Damian Coyne Tuam G. C. Jamie Sutherland Galgorm Castle G. C. Coyne 21st
Round 2 William Russell Clandeboye G. C. Aaron Grant Dundalk G. C. Russell 3 and 2
Third Round Results            
Round 3
Simon Ward Co. Louth G. C. Matthew McClean Balmoral G. C. Ward 19th
Round 3 Conor Casey Neshanic Valley G. C. Colm O’Sullivan Fota Island G. C. Casey 1-up
Round 3 Stephen Dwyer Lucan G. C. Barry Anderson Co. Sligo G. C. Dwyer 1-up
Round 3 Niall Gorey Muskerry G. C. Paul O’Neill Shannon G. C. Gorey 4 and 3
Round 3 Des Morgan Mullingar G. C. Declan Loftus Castlebar G. C. Morgan 1-up
Round 3 David Finn Mallow G. C. Jonathan Yates Naas G. C. Finn 3 and 2
Round 3 Eugene Smith Ardee G. C. Ciaran Molloy Ardee G. C. Smith 1-up
Round 3 William Russell Clandeboye G. C. Damian Coyne Tuam G. C. Russell 3 and 2
Round 3 Stephen Loftus Lahinch G. C. Sean Barry Muskerry G. C. Loftus 1-up
Round 3 Michael Duncan Co. Sligo G. C. Stuart Grehan Tullamore G. C. Duncan 20th
Round 3 Simon Byrne Delgany G. C. Gary O’Flaherty Cork G. C. Byrne 20th
Round 3 Andrew Hogan Newlands G. C. David Lally Mullingar G. C. Hogan 1-up
Round 3 Shane Hogan Nenagh G. C. Jon Foran Thurles G. C. Hogan 19th
Round 3 Roy Connolly Rathsallagh G. C.
Peter Sheehan Ballybunion G. C. Connolly 4 and 3
Round 3 John Hickey Cork G. C. Keith Shannon Greenore G. C. Hickey 1-up
Round 3 Shane  McGlynn Carton House G. C. Michael Horan Birr G. C. McGlynn 3 and 1
Round 3 Sean Ryan The Royal Dublin G. C. Richard Bridges Stackstown G. C. Ryan 3 and 2
Round 3 Conor O’Rourke Naas G. C. Gary McDermott Co. Sligo G. C. O’Rourke 3 and 1
Round 3 Geoff Lenehan The Royal Dublin G. C. Ross Kenny Naas G. C. Lenehan 2 and 1
Round 3 Colin Fairweather Knock G. C. Ed Stack Ballybunion G. C. Fairweather 2-up
Round 3 John A. Moran Charleville G. C. Gary Collins Rosslare G. C. Moran 6 and 5
Round 3 Stephen Walsh Portmarnock G. C. Paul McCarthy Mallow G. C. Walsh 5 and 4
Round 3 Gary Walsh Mount Juliet G. C. Ian Spillane Mallow G. C. Walsh 4 and 2
Round 3 Cormac Sharvin Ardglass G. C. Paul O’Hara Kilkenny G. C. Sharvin 20th
Round 3 Stephen Healy Claremorris G. C. Mark Shanahan Castlemartyr G. C. Healy 2 and 1
Round 3 Daniel Holland Castle G. C. Brian Ronan Co. Louth G. C. Holland 1-up
Round 3 Joe Lyons Birr G. C. Greg Carew Edenderry G. C. Lyons 2 and 1
Round 3 Paul Cullen Royal Tara G. C. Kieran Kennedy Thurles G. C. Cullen 2 and 1
Round 3 Ciaran McKenna Mallow G. C. Ross O’Sullivan Cobh G. C. McKenna 3 and 2
Round 3 Ally Purdy Ballyclare G. C. Ciaran McKenna Mallow G. C. Purdy 19th
Fourth Round Results
           
Round 4 Simon Ward Co. Louth G. C. Conor Casey Neshanic Valley Ward 2 and 1
Round 4 Niall Gorey Muskerry G. C. Stephen Dwyer Lucan G. C. Gorey 2 and 1
Round 4 Des Morgan Mullingar G. C. David Finn Mallow G. C. Morgan 2-up
Round 4 Eugene Smith Ardee G. C. William Russell Clandeboye G. C. Smith 19th
Round 4 Stephen Loftus Lahinch G. C. Michael Durcan Co. Sligo G. C. Loftus 2 and 1
Round 4 Simon Byrne Delgany  G. C. Andrew Hogan Newlands G. C. Byrne 3 and 2
Round 4 Shane Hogan Nenagh G. C. Roy Connolly Rathsallagh G. C. Hogan 1-up
Round 4 Pat Murray Limerick G. C. Paul O’Kane Moyola Park G. C. Murray 3 and 2
Round 4 Shane McGlynn Carton House G. C. John Hickey Cork G. C. McGlynn 1-up
Round 4 Sean Ryan The Royal Dublin G. C. Conor O’Rourke Naas G. C. Ryan 2 and 1
Round 4 Colin Fairweather Knock G. C. Geoff Lenehan Portmarnock G. C. Fairweather 2 and 1
Round 4 Stephen Walsh Portmarnock G. C. John A. Morgan Charleville G. C. Walsh 2 and 1
Round 4 Cormac Sharvin Ardglass G. C. Gary Walsh Mount Juliet G. C. Sharvin 2 and 1
Round 4 Stephen Healy Claremorris G. C. Daniel Holland Castle G. C. Healy 3 and 2
Round 4 Paul Cullen Royal Tara G. C. Joe Lyons Birr G. C. Cullen 1-up
Round 4 Ally Purdy Ballyclare G. C. Ciaran McKenna Mallow G. C. Purdy 19th
Fifth Round Results
 
Round 5 Simon Ward Co. Louth G. C. Niall Gorey Muskerry G. C. Ward 19th
Round 5 Eugene Smith Ardee G. C. Des Morgan Mullingar G. C. Smith 19th
Round 5 Stephen Loftus Lahinch G. C. Simon Byrne Delgany G. C. Loftus 5 and 3
Round 5 Pat Murray Limerick G. C. Shane Hogan Nenagh G. C. Murray 19th
Round 5 Sean Ryan The Royal Dublin G. C. Shane McGlynn Carton House G. C. Ryan 1-up
Round 5 Colin Fairweather Knock G. C. Stephen Walsh Portmarnock G. C. Fairweather 5 and 4
Round 5 Stephen Healy Claremorris G. C. Cormac Sharvin Ardglass G. C. Healy 19th
  Ally Purdy Ballyclare G. C. Paul Cullen Royal Tara G. C. Purdy 4 and 3
Quarter-Finals
         
Quarter-Final Eugene Smith Ardee G. C. Simon Ward Co. Louth G. C. Smith 25th
Quarter-Final Pat Murray Limerick G. C. Stephen Loftus Lahinch G. C. Murray 5 and 3
Quarter-Final Colin Fairweather Knock G. C. Sean Ryan The Royal Dublin G. C. Fairweather 3 and 2
Quarter-Final Stephen Healy Claremorris G. C. Ally Purdy Ballyclare G. C. Healy 19th
Semi-Finals            
Semi-Final Pat Murray Limerick G. C. Eugene Smith Ardee G. C. Murray 3 and 1
Semi-Final Stephen Healy Claremorris G. C. Colin Fairweather Knock G. C. Healy 19th
Final            
Result Pat Murray Limerick G. C. Stephen Healy Claremorris G. C. Murray 2-up
             
Latest Golf Deals