2017 Full Results North of Ireland Amateur Open Championship

North of Ireland Amateur Open Championship played at Royal Porthrush Golf Club from 12th to 14th July

Round

Player 

Club 

Player 

Club 

Winner 

Result 

Round 1
Played 12th July
         
Match 1 Derek Downie Kirkstown Castle G. C.
Sean Flanagan
Co. Sligo G. C. Downie 20th
Match 2
Marc Norton Belvoir Park G. C. James Sugrue Mallow G. C. Norton
W/O
Match 3
Andrew Mulholland Castlerock G. C.
Colin Woodroofe Dun Laoghaire G. C.
Mulholland 19th
Match 4
John Murphy Kinsale G. C.
Kiet Van Der Weele Rosendealsche G. C. Murphy 1-up
Match 5
Gareth Lappin Belvoir Park G. C.
David McDonald Old Conna G. C.
Lappin 2 & 1
Match 6
Henry Young-Alls Notts G. C.
Jake Hapgood Southerndown G. C.
Young-Alls 1-up
Match 7
Alex Fitzpatrick Hallamshire G. C.
Kyle McCarron North West G.C.
Fitzpatrick 5 & 3
Match 8
Colin Fairweather Knock G. C. Danny Cullen Walton Heath G. C.
Fairweather 3 & 2
Match 9
Hugh O'Hare Fitzwilliam G. C.
Rody Haije Goyer G. C.
O'Hare 4 & 3
Match 10
Darragh Coghlan Portmarnock G. C.
Jason Ackerman Silverlakes G. C.
Coghlan 5 & 4
Match 11
Lukas Michel Metropolitan G. C.
William Russell Clandeboye G. C.
Michel 4 & 2
Match 12
Alan Fahy Dun Laoghaire G. C.
Robert Brazill Naas G. C.
Fahy 1-up
Match 13 Cathal Butler Kinsale G. C.
Andrew Clegg Donaghadee G. C.
Butler 2-up
Match 14 Ross Dutton Tandragee G. C.
Ryan Berkeley Dun Laoghaire G. C. Dutton 20th
Match 15 Dwayne Mallon Dungannon G. C.
Evan Farrell Ardee G. C.
Mallon 2 & 1
Match 16 Caolan Rafferty Dundalk G. C.
John McCarthy Stackstown G. C.
Rafferty 3 & 2
Match 17 Alex Gleeson Castle G. C. Jake Whelan Newlands G. C.
Gleeson 1-up
Match 18 Michael Ryan Jnr
New Ross G.C.
Marc McKinstry Cairndhu G. C.
Ryan Jnr 2 & 1
Match 19 Gavin Fitzmaurice Balcarrick G. C.
Richard Knightly The Royal Dublin G. C.
Fitzmaurice 4 & 2
20
Eugene Smith Laytown & Bettystown G. C.
Jordan Hood Galgorm Castle G. C.
Smith 2 & 1
Match 21 Gregory Royston Cotswold Downs G. C.
John Gough Wexham Park G. C.
Royston 1-up
Match 22 Finlay Mason Moor Hall G. C.  
Matthew Murphy Clandboye G. C.
Mason 3 & 2
Match 23 Paul Murphy Rosslare G. C.
Peter Kerr Royal Portrush G. C.
Murphy 3 & 2
Match 24 Cathal Nolan Galway G. C.
Tiarnan McLarnon Massereene G. C.
Nolan 2 & 1
Match 25 Jonathan Yates Naas G. C.
Jamie Sutherland Galgorm Castle G. C.
Yates 4 & 3
Match 26 James Hewitt Tandragee G. C.
Ben Murphy Waterford Castle G. C.
Hewitt 5 & 3
Match 27 Neill Simpson Kirkstown Castle G. C.
Patrick Brennan Belvoir Park G. C.
Simpson 19th
Match 28 Ronan Mullarney Galway G. C.
Matthew McClean Matfan Hall G. C.
Mullarney 19th
Match 29 Aaron Kearney Castlerock G. C.
Jamie Stothers Tandragee G. C.
Kearney 6 & 4
Match 30
Cian Geraghty Laytown & Bettystown G. C.
Eoin Leonard Killiney G. C.
Geraghty 1-up
Match 31
Tyrone Clarke Royal Portrush G. C.
Stefan Greenberg Tandragee G. C.
Clarke 20th
Match 32
Rowan Lester Hermitage G. C. 
Graeme Arthur Carrickfergus G. C.
Lester 4 & 3
Round 3 Played 13th July
         
Match 33 Derek Downie Kirkstown Castle G. C.
Marc Norton Belvoir Park G. C. Downie 6 & 5 
Match 34 John Murphy Kinsale G. C.
Andrew Mulholland Castlerock G. C.
Murphy 4 & 3
Match 35 Gareth Lappin Belvoir Park G. C.
Henry Young-Alls Notts G. C.
Lappin 4 & 3
Match 36 Colin Fairweather  Knock G. C. Alex Fitzpatrick Hallamshire G. C.
Fairweather 1-up
Match 37 Darragh Coghlan Portmarnock G. C.
Hugh O'Hare Fitzwilliam G. C.
Coghlan 5 & 4
Match 38 Alan Fahy  Dun Laoghaire G. C. Lukas Michel Metropolitan G. C.
Fahy 1-up
Match 30
Ross Dutton Tandragee G. C.
Cathal Butler Kinsale G. C.
Dutton 1-ip
Match 40
Caolan Rafferty Dundalk G. C.
Dwayne Mallon Dungannon G. C.
Rafferty 6 & 4
Match 41
Alex Gleeson Castle G. C. Michael  Ryan Jnr New Ross G.C.
Gleeson 2-up
Match 42 Eugene Smith Laytown & Bettystown G. C.
Gavin Fitzmaurice Balcarrick G. C.
Smith 2 & 1
Match 43 Finlay Mason Moor Hall G. C. 
Gregory Royston Cotswold Downs G. C.
Mason 1-up
Match 44 Paul Murphy Rosslare G. C.
Cathal Nolan Galway G. C. Murphy 3 & 2
Match 45 Jonathan Yates Naas G. C. James Hewitt Tandragee G. C.
Yates 6 & 4
Match 46 Ronan Mullarney Galway G. C.
Neill Simpson Kirkstown Castle G. C.
Mullarney 8 & 7
Match 47 Cian Geraghty Laytown & Bettystown G. C.
Aaron Kearney Castlerock G. C.
Geraghty 2-up
Match 48 Rowan Lester Hermitage G. C.
 
Tyrone Clarke Royal Portrush G. C.
Lester 2 & 1
Round 3
Played 13th July
         
Match 49 Derek Downie Kirkstown Castle G. C.
John Murphy Kinsale G. C.
Downie 3 & 1
Match 50
Colin Fairweather Knock G. C.
Gareth Lappin Belvoir Park G. C.
Fairweather 2-up
Match 51 Darragh Coghlan Portmarnock G. C.
Alan Fahy Dun Laoghaire G. C. Coghlan 1-up
Match 52 Caolan Rafferty Dundalk G. C.
Ross Dutton Tandragee G. C.
Rafferty 19th
Match 53 Alex Gleeson Castle G. C.
Eugene Smith Laytown & Bettystown G. C.
Gleeson 3 & 2
Match 54 Paul Murphy Rosslare G. C. Finlay Mason Moor Hall G. C.
 
Murphy 6 & 5
Match 55 Ronan Mullarney Galway G. C.
Jonathan Yates Naas G. C.
Mullarney 1-up
Match 56 Rowan Lester Hermitage G. C.
Cian Geraghty Laytown & Bettystown G. C.
Lester 2-up
Quarter-Finals
Played 14th July
         
Quarter-Finals
Colin Fairweather
Knock G. C. Derek Downie Kirkstown Castle G. C.  Fairweather 2-up
Quarter-Finals Caolan Rafferty Dundalk G. C.
Darragh Coghlan
 Portmarnock G. C.  Rafferty 4 & 2
Quarter-Finals Alex Gleeson
Castle G. C. Paul Murphy
Rosslare G. C.
Gleeson 
 2 & 1
Quarter-Finals Rowan Lester
Hermitage G. C.
Ronan Mullarney
Galway G. C.
Lester
3 & 2
Semi-Finals  Played 15th July          
Semi-Finals
Colin Fairweather
Knock G. C.
Caolan Rafferty
Dundalk G. C.
Fairweather
1-up
Semi-Finals
Rowan Lester
Hermitage G. C.
Alex Gleeson
Castle G. C.
 Lester 19th
Final Played 15th July          
Final Results Rowan Lester Hermitage G. C. Colin Fairweather  Knock G. C. Lester 2-up