2016 Full Results Irish Amateur Close Championship

Played @ Ballyliffin Golf Club 16th to 20th August 2016

Round

Player 

Club 

Player 

Club 

Winner

Result 

             
Round 1 Played
Thursday 18th August
       
Round 1 Mark Morrissey
Mount Wolseley G. C.
Gary Collins  Rosslare G. C. Morrissey 3 and 2
Round 1 Michael Ryan New Ross G. C.
Aaron Grant Dundalk G. C. Ryan
20th
Round 1 Aaron Kearney Castlerock G. C. Robbie Pierse Grange G. C. Kearney 19th
Round 1 Jack Pierse Portmarnock G. C.
Michael McCormick Ireland
Pierse 8 & 7
Round 1 John Cleary Elm Park G. C. Eanna Griffin Waterford G. C.
Cleary 2-up
Round 1 Cathal Butler Kinsale G. C.
Jonathan Yates Naas G. C.
Butler 3 & 2
Round 1 Paul Murphy Rosslare G. C. Alan Fahy Dun Laoghaire G. C. Murphy 3 & 2
Round 1 Jake Whelan Newlands G. C.
Stefan Greenberg Tandragee G. C.
Whelan 4 & 3
Round 1 John Hickey Cork G. C. Ronan Mullarney Galway G. C. Hickey 1-up
Round 1 Richard Knightly The Royal Dublin G. C.
Matthew Fitzsimons Ardglass G. C.
Knightly 4 & 3
Round 1 Marc Nolan Delgany G. C.
William Russell Clandeboye G. C.
Nolan 2-up
Round 1 Marc Norton Belvoir Park G. C.
Paul Doherty Ballyliffin G. C.
Norton 4 & 2
Round 1 William Small Tandragee G. C.
Philip Kelly Co. Armagh G. C.
Small 1-up
Round 1 Caolan Rafferty Dundalk G. C.
Anthony McDaid Palmerstown Stud G. C.
Rafferty 4 & 3
Round 1 Cathal Nolan Galway G. C.
Ross Dutton Tandragee G. C.
Nolan 4 & 2
Round 1 John-Ross Galbraith Whitehead G. C.
Owen Crooks Bushfoot G. C.
Galbraith 2 & 1
Round 1 Robin Dawson Tramore G. C.
Shane O'Connor Castlebar G. C.
Dawson 8 & 7
Round 1 Ben Best Rathmore G. C.
Colm Campbell Jnr. Warrenpoint G. C.
Best 1-up
Round 1
Alan Lowry Esker Hills G. C.
Alan Doherty Corrstown G. C.
Lowry 3 & 2
 Round 1 Alex Gleeson Castle G. C.
Graeme Arthur Carrickfergus G. C.
Gleeson 4 & 3
Round 1 Jordan Hood Galgorm Castle G. C.
Sean Broe Forrest Little G. C.
Hood 6 & 5
Round 1 Colin Fairweather Knock G. C.
Jack McDonnell Forrest Little G. C.
Fairweather 2 & 1
Round 1 Peter Cummins Lurgan G. C.
Eugene Smith Ardee G. C.
Cummins 2 & 1
Round 1 Tiarnan McLarnon Massereene G. C.
James Sugrue Mallow G. C.
McLarnon 4 & 2
Round 1 Thomas Mulligan Co. Louth G. C.
Stephen Barker Mourne G. C.
Mulligan 2 & 1
Round 1 Conor O'Rourke Naas G. C.
Rory Williamson Holywood G. C.
O'Rourke 2 & 1
Round 1 Geoff Lenehan Portmarnock G. C.
Robert Cannon Balbriggan G. C.
Lenehan 2 & 1
Round 1 David Foy Laytown & Bettystown G. C.
Gavin Fitzmaurice Balcarrick G. C.
Foy 4 & 3
Round 1 Gareth Lappin Belvoir Park G. C.
Tony Cleary  Woodstock G. C.
Lappin 4 & 3
Round 1 John Murphy Kinsale G. C.
Rob Brazill Naas G. C.
Murphy 20th
Round 1 Kyle McCarron North West G. C.
Joe Lyons Galway G. C.
McCarron 1-up
Round 1 Peter Kerr Royal Portrush G. C.
Michael Young Ring-of-Kerry G. C.
Kerr 19th
Round 2
Played
Thursday 18th August 
       
Round 2
Mark Morrissey
Mount Wolseley G. C.
Michael Ryan
New Ross G. C.
Morrissey
1-up
Round 2
 Jack Pierse Portmarnock G. C.
Aaron Kearney
Castlerock G. C.
Pierse
2 & 1
Round 2
 Cathal Butler Kinsale G. C.
John Cleary
Elm Park G. C
Butler
19th
Round 2
 Jake Whelan Newlands G. C.
Paul Murphy
 
Whelan
3 & 1
Round 2 Richard Knightly The Royal Dublin G. C. John Hickey Cork G. C. Knightly 20th
Round 2
Marc Nolan
Delgany G. C.
Marc Norton
Belvoir Park G. C.
Nolan
4 & 3
Round 2
Caolan Rafferty
Dundalk G. C.
William Small
Tandragee G. C.
Rafferty
3 & 1
Round 2
John-Ross Galbraith
Whitehead G. C.
Cathal Nolan
Galway G. C.
Galbraith
3 & 2
Round 2
Robin Dawson
Tramore G. C.
Ben Best
Rathmore G. C.
Dawson
1-up
Round 2
Alex Gleeson
Castle G. C.
Alan Lowry
Esker Hills G. C.
Gleeson
5 & 4
Round 2 Colin Fairweather
Knock G. C.
Jordan Hood
Galgorm Castle G. C.
Fairweather
20th
Round 2 Tiarnan McLarnon
Massereene G. C.
Peter Cummins
Lurgan G. C.
McLarnon
4 & 2
Round 2 Conor O'Rourke
Naas G. C.
Thomas Mulligan
Co. Louth G. C.
O'Rourke
2 & 1
Round 2 Geoff Lenehan
Castle G. C.
David Foy
Laytown & Bettystown G. C.
Lenehan
1-up
Round 2 Gareth Lappin
Belvoir Park G. C.
John Murphy
Kinsale G. C.
Lappin
5 & 4
Round 2 Peter Kerr Royal Portrush G. C. Kyle McCarron North West G. C, Kerr 2-up
Round 3 Played Friday 19th August        
Round 3 Mark Morrissey Mount Wolseley G. C.  Jack Pierse Portmarnock G. C.
Morrissey 2 & 1
Round 3 Jake Whelan Newlands G. C. Cathal Butler Kinsale G. C. Whelan 3 & 2
Round 3 Marc Nolan Delgany G. C. Richard Knightly The Royal Dublin G. C. Nolan 5 & 3
Round 3 John-Ross Galbraith Whitehead G. C. Caolan Rafferty Dundalk G. C. Galbraith 3 & 2
Round 3 Alex Gleeson Castle G. C. Robin Dawson Tramore G. C. Gleeson 3 & 2
Round 3 Colin Fairweather Knock G. C. Tiarnan McLarnon Massereene G. C. Fairweather 20th
Round 3 Geoff Lenehan Castle G. C. Conor O'Rourke Naas G. C. Lenehan 2 & 1
Round 3 Peter Kerr Royal Portrush G. C. Gareth Lappin Belvoir Park G. C. Kerr 5 & 3
Quarter-Finals Played Friday 19th August        
Quarter-Finals Jake Whelan Newlands G. C. Mark Morrissey Mount Wolseley G. C. Whelan 2 & 1
Quarter-Finals John-Ross Galbraith Whitehead G. C. Marc Nolan Delgany G. C. Galbraith 2 & 1
Quarter-Finals Alex Gleeson Castle G. C. Colin Fairweather Knock G. C. Gleeson 5 & 3
Quarter-Finals Peter Kerr Royal Portrush G. C. Geoff Lenehan Castle G. C. Kerr 5 & 3
Semi-Finals Played Saturday 20 August        
Semi-Finals John-Ross Galbraith Whitehead G. C. Jake Whelan Newlands G. C. Galbraith
3 & 1
Semi-Finals Alex Gleeson Castle G. C Peter Kerr Royal Portrush G. C. Gleeson
1-up
Final Played Saturday 20 August        
Final Result Alex Gleeson Castle G. C. John-Ross Galbraith Whitehead G. C. Gleeson 2 & 1