2016 Full Results North of Ireland Amateur Open Championship

North of Ireland Amateur Open Championship played at Royal Porthrush Golf Club from 13th to 15th July

Round

Player 

Club 

Player 

Club 

Winner 

Result 


13th July
         
Match 1 William Russell Clandeboye G. C.
Colm Hughes Galway G. C. Russell 2-up
Match 2
Kyle McCarron North West G. C. Michael Abram Cairndhu G. C. McCarron 4 & 3
Match 3
Paul Reavey Warrenpoint G. C.
Bryan Martin
Killymoon G. C.
Reavey 1-up
Match 4
Paul Murphy Rosslare G. C.
Jonathan Yates Naas G. C. Murphy 4 & 2
Match 5
Dean Crawford Moyola Park G. C.
Cathal Nolan Galway G. C.
Crawford 1-up
Match 6
Christopher Barber Portstewart G. C.
Devin Morley Oughterard G. C.
Barber 3 & 2
Match 7
Stephen Watts Cairndhu G. C. Ryan Berkeley Dun Laoghaire G. C.
Watts 7 & 6
Match 8
Dermot McElroy Ballymena G. C.
Caolan Rafferty Dundalk G. C. McElroy 4 & 2
Match 9
Joe Lyons Galway G. C. Michael Reid Galgorm Castle G. C.
Lyons 19th
Match 10
Conor Purcell Portmarnock G. C.
Danny Cullen Walton Heath G. C.
Purcell 1-up
Match 11
Kealan Quigg Foyle G. C. Conor Ryan Dun Laoghaire G. C. Quigg 5 & 4
Match 12
Tiarnan McLarnon Massereene G. C.
Eugene Smith Ardee G. C. McLarnon 24th
Match 13
Christopher Morgan Dunmurry G. C.
Peter Cummins Lurgan G. C. Morgan 6 & 5
Match 14
Owen Crooks Bushfoot G. C.
Ronan Mullarney Galway G. C. Crooks 4 & 2
Match 15
Keith Egan Carton House G. C.
Michael Sinclair Knock G. C. Egan 2 & 1
Match 16
Colm Campbell Warrenpoint G. C.
Philip Kelly Co. Armagh Campbell 5 & 5
Match 17
Aaron Kearney Castlerock G. C.
Conor O'Rourke Naas G. C. Kearney 3 & 2
Match 18
Andrew Morris Belvoir Park G. C.
Ryan Long Cairndhu G. C. Morris 21st
Match 19
Jordan Hood Galgorm Castle G. C.
Stephen Kinch Hollystown G. C.
Hood 4 & 2
Match 20
Jack Owens Bangor G. C. Robbie Pierse Grange G. C. Owens 2-up
 Match 21
Declan Reidy Co. Sligo G. C. Rowan Lester Hermitage G. C.
Reidy 1-up
Match 22
Geoff Lenehan Portmarnock G. C.
Peter McKeever
Castle G. C. Lenehan 2 & 1
Match 23
Reece Black Hilton Templepatrick G/ C.
David Sutton Lurgan G. C. Black 3 & 2
Match 24
Marc Nolan Delgany G. C.
Greg Mungovan Headfort G. C.
Nolan 3 & 2
Match 25
Eanna Griffin Waterford G. C.
Gary Collins Rosslare G. C.
Griffin 2 & 1
Match 26
Sean Flanagan Co. Sligo G. C. Graeme Arthur Carrickfergus G. C.
Flanagan 2 & 1
Match 27
Ben Best Rathmore G. C.
Nicholas McClay Cairndhu G. C. Best 4 & 3
Match 28
John Finnegan Royal Portrush G. C.
Graeme Laird Clandeboye G. C.
Finnegan 19th
Match 29
Colin Fairweather Knock G. C. Derek Turkington Massereene G. C.
Fairweather 6 & 5
Match 30
Ross Dutton Tandragee G. C.
Karl Eccles Clandeboye G. C.
Dutton 9 & 8
Match 31
Adam Brown Portstewart G. C.
Jake Whelan Newlands G. C. Brown 19th
Match 32
Garth Boyd Donaghadee G. C.
Eoin Leonard England Boyd 5 & 3
Round 2 13th July          
Match 33
William Russell Clandeboye G. C.
Kyle McCarron North West G. C. Russell 19th
Match 34
Paul Reavey Warrenpoint G. C.
Paul Murphy Rosslare G. C.
Reavey 19th
Match 35
Dean Crawford Moyola Park G. C.
Christopher Barber Portstewart G. C.
Crawford 21st
Match 36
Dermot McElroy Ballymena G. C.
Stephen Watts Cairndhu G. C.
McElroy 1-up
Match 37
Conor Purcell Portmarnock G. C.
Joe Lyons Galway G. C. Purcell 1-up
Match 38
Tiarnan McLarnon Massereene G. C.
Kealan Quigg Foyle G. C. McLarnon 4 & 2
Match 39
Owen Crooks Bushfoot G. C.
Christopher Morgan Dunmurry G. C.
Crooks 5 & 4
Match 40
Colm Campbell Warrenpoint G. C.
Keith Egan Carton House G. C.
Campbell 20th
Match 41
Aaron Kearney Castlerock G. C.
Andrew Morris Belvoir Park G. C.
Kearney 1-up
Match 42
Jordan Hood Galgorm Castle G. C.
Jack Owens Bangor G. C.
Hood 2 & 1
Match 43
Declan Reidy Co. Sligo G. C. Geoff Lenehan Portmarnock G. C.
Reidy 2 & 1
Match 44
Marc Nolan Delgany G. C.
Reece Black Hilton Templepatrick G. C.
Nolan 20th
Match 45
Sean Flanagan Co. Sligo G. C. Eanna Griffin
Waterford G. C. Flanagan 2 & 1
Match 46
Ben Best Rathmore G. C.
John Finnegan Royal Portrush G. C.
Best 3 & 1
Match 47
Ross Dutton Tandragee G. C.
Colin Fairweather Knock G. C. Dutton 3 & 2
Match 48
Garth Boyd Donaghadee G. C.
Adam Brown Portstewart G. C.
Boyd 4 & 3
3rd Round 14th July          
Match 49
Paul Reavey Warrenpoint G. C.
William Russell Clandeboye G. C.
Reavey 19th
Match 50
Dermot McElroy Ballymena G. C.
Dean Crawford Moyola Park G. C.
McElroy 4 & 3
Match 51
Tiarnan McLarnon Massereene G. C.
Conor Purcell Portmarnock G. C.
McLarnon 3 & 1
Match 52
Owen Crooks Bushfoot G. C.
Colm Campbell Warrenpoint G. C.
Crooks 4 & 2
Match 53
Jordan Hood Galgorm Castle G. C.
Aaron Kearney Castlerock G. C.
Hood 3 & 2
Match 54
Marc Nolan Delgany G. C.
Declan Reidy Co. Sligo G. C.
Nolan 20th
Match 55
Sean Flanagan Co. Sligo G. C. Ben Best Rathmore G. C.
Flanagan 1-up
Match 56
Ross Dutton Tandragee G. C.
Garth Boyd Donaghadee G. C
Dutton 3 & 2
Quarter Finals 14th July          
Quarter Finals Dermot McElroy Ballymena G. C. Paul Reavey Warrenpoint G. C. McElroy 6 & 4
Quarter Finals Tiarnan McLarnon Massereene G. C. Owen Crooks Bushfoot G. C. McLarnon 2-up
Quarter Finals Jordan Hood Galgorm Castle G. C. Marc Nolan Delgany G. C. Hood 3 & 2
Quarter Finals Sean Flanagan Co. Sligo G. C. Ross Dutton Tandragee G. C. Flanagan 2-up
Semi-Finals 15th July          
Semi-Finals Tiarnan McLarnon Massereene G. C. Dermot McElroy Ballymena G. C. McLarnon  
Semi-Finals Sean Flanagan Co. Sligo G. C. Jordan Hood Galgorm Castle G. C. Flanagan  
Final 15th July          
Final Sean Flanagan Co. Sligo G. C. Tiarnan McLarnon Massereene G. C. Flanagan 3 & 2
Latest Golf Deals