The West of Ireland Amateur Open Championship played at Co. Sligo Golf Club
Played @ Co. Sligo Golf Club from 3rd to 7th April 2015
Round |
Player |
Club |
Player |
Club |
Winner |
Result |
|
||||||
Round 1 | Barry Anderson | The Royal Dublib G. C. |
Jamie Fletcher | Warrenpoint G. C. | Anderson | 2 and 1 |
Round 1 | Eugene Smith | Ardee G. C. |
Sean Ryan | The Royal Dublib G. C | Smith | 1-up |
Round 1 | Kyle Harman | Wales | Stephen Barker | Mourne G. C. | Harman | 2 and 1 |
Round 1 | Gary McDermott | Carton House G. C. |
Alan Thomas | Dungarvan G. C. |
McDermott | 7 and 6 |
Round 1 | Eddie McCormack | Galway Bay G. C. |
Colin Fairweather | Knock G. C. | McCormack | 5 and 4 |
Round 1 | Seamus Cullen | Slieve Russell G. C. |
Mathew McPartlin | Carton House G. C. |
Cullen | 2 and 1 |
Round 1 | Gary Collins | Rosslare G. C. |
Mathew Kane | Whitehead G. C. |
Collins | 1-up |
Round 1 | Dermot McElroy | Ballymena G. C. |
Daniel Holland | Castle G. C. |
McElroy | 3 and 1 |
Round 1 | Pat Murray | Limerick G. C. |
Thomas Mulligan | Co. Louth G. C. |
Murray | 2 and 1 |
Round 1 | Jonathan Yates | Naas G. C. | Andrew McCormack | Newcastle West G. C. |
Yates | 5 and 4 |
Round 1 | Gavin Fitzmaurice | Balcarrick G. C. |
Jack McDonnell | Forrest Little G. C. |
Fitzmaurice | 1-up |
Round 1 | Sean Flanagan | Co. Sligo G. C. |
Tom Sloman | England |
Flanagan | 2 and 1 |
Round 1 | Robbie Cannon | Balbriggan G. C. |
Shaun O’Connor | Carton House G. C. |
Cannon | 4 and 3 |
Round 1 | James Fox | Portmarnock G. C. | Paul Murphy | Rosslare G. C. |
Fox | 1-up |
Round 1 | Jeff Hopkins | The Royal Dublin G. C. | Joe Lyons | Galway G. C. |
Hopkins | 4 and 3 |
Round 1 | John Ross Galbraith | Whitehead G. C. |
Jordan Hood | Galgorm Castle G. C. |
Galbraith | 1-up |
Round 1 | Stephen Brady | Galway G. C. |
Jack Hume | Naas G. C. |
Brady | 2 and1 |
Round 1 | Des Morgan | Mullingar G. C. |
David Sutton | Lurgan G. C. |
Morgan | 3 and 2 |
Round 1 | Tiarnan McLarnon | Massereene G. C. |
William Hanna | Kilkeel G. C. |
McLarnon | 20th |
Round 1 | Jake Whelan |
Newlands G. C. |
Stephen Walsh | Portmarnock G. C. |
Whelan | 1-up |
Round 1 | Ian O’Rourke | The Royal Dublin G. C. |
Kevin Andre Wright | Norway |
O’Rourke | 6 and 5 |
Round 1 | Richard Bridges | Stackstown G. C. |
Evan Farrell | Ardee G. C. |
Bridges | 5 and 4 |
Round 1 | Jack Pierse | Portmarnock G. C. |
Keith Crowley | Fota Island G. C. |
Pierse | 3 and 2 |
Round 1 | Shane McGlynn | Carton House G. C. |
Kevin Stack | Dungarvan G. C. |
McGlynn | 5 and 3 |
Round 1 | Michael Sinclair | Knock G. C. |
Caolan Rafferty | Dundalk G. C. |
Sinclair | 3 and 2 |
Round 1 | Eanna Griffin | Waterford G. C. | Paul Flynn | Tramore G. C. |
Griffin | 21st |
Round 1 | Barry Daly | Edmondstown G. C. |
Alex Gleeson | Castle G. C. |
Daly | 1-up |
Round 1 | Mark Nolan | Delgany G. C. |
Thomas O’Connor | Athlone G. C. |
Nolan | 1-up |
Round 1 | Mark Morrissey | Mount Wolesley G. C. |
Conor O’Rourke | Naas G. C. |
Morrissey | 1-up |
Round 1 | John Hickey | Cork G. C. |
Ben Best | Rathmore G. C. |
Hickey | 1-up |
Round 1 | Stephen Healy |
Carton House G. C. |
Aaron Grant | Dundalk G. C. |
Healy | 5 and 3 |
Round 2 |
Eugene Smith | Ardee G. C. |
Barry Anderson | The Royal Dublib G. C. |
Smith |
19th |
Round 2 | Gary McDermott | Carton House G. C. |
Kyle Harman | Wales |
McDermott | 6 and 5 |
Round 2 | Eddie McCormack | Galway Bay G. C. |
Seamus Cullen | Slieve Russell G. C. |
McCormack | 1-up |
Round 2 | Dermot McElroy | Ballymena G. C. |
Gary Collins |
Rosslare G. C. |
McElroy | 2-up |
Round 2 | Pat Murray | Limerick G. C. |
Jonathan Yates |
Naas G. C. |
Murray |
4 and 3 |
Round 2 | Sean Flanagan | Co. Sligo G. C. |
Gavin Fitzmaurice |
Balcarrick G. C. |
Flanagan |
5 and 4 |
Round 2 | Robbie Cannon | Balbriggan G. C. |
James Fox | Portmarnock G. C. | Cannon | 1-up |
Round 2 | John Ross Galbraith | Whitehead G. C. |
Jeff Hopkins |
The Royal Dublin G. C. |
Galbraith | 3 and 2 |
Round 2 | Des Morgan | Mullingar G. C. |
Stephen Brady |
Galway G. C. |
Morgan |
2 and 1 |
Round 2 | Tiarnan McLarnon | Massereene G. C. |
Jake Whelan |
Newlands G. C. |
McLarnon |
1-up |
Round 2 | Richard Bridges |
Stackstown G. C. |
Ian O’Rourke |
The Royal Dublin G. C. |
Bridges | 4 and 3 |
Round 2 | Jack Pierse | Portmarnock G. C. |
Shane McGlynn |
Carton House G. C. |
Pierse |
1-up |
Round 2 | Eanna Griffin | Waterford G. C. |
Michael Sinclair |
Knock G. C. |
Griffin |
4 and 3 |
Round 2 | Barry Daly | Edmondstown G. C. |
Mark Nolan |
Delgany G. C. |
Daly |
3 and 2 |
Round 2 | Kevin Le Blanc | The Island G. C. |
Mark Morrissey |
Mount Wolesley G. C. |
Le Blanc | 24th |
Round 2 | Stephen Healy |
Carton House G. C. |
John Hickey | Cork G. C. |
Healy |
5 and 4 |
Round 3 |
Monday 6th |
|||||
Round 3 | Gary McDermott |
Carton House G. C. | Eugene Smith |
Ardee G. C. | McDermott |
19th |
Round 3 | Dermot McElroy | Banbridge G. C. | Eddie McCormack |
Galway Bay G. C. | McElroy |
1-up |
Round 3 | Sean Flanagan |
Co. Sligo G. C. | Pat Murray | Limerick G. C. | Flanagan |
2 and 1 |
Round 3 | Robbie Cannon | Balbriggan G. C. | John Ross Galbraith | Whitehead G. C. |
Cannon | 21st |
Round 3 | Tiarnan McLarnon | Massereene G. C. |
Des Morgan | Mullingar G. C. | McLarnon | 2 and 1 |
Round 3 | Richard Bridges | Stackstown G. C. | Jack Pierse |
Portmarnock G. C. | Bridges |
4 and 3 |
Round 3 | Eanna Griffin | Waterford G. C. |
Barry Daly | Edmondstown G. C. | Griffin | 6 and 4 |
Round 3 | Stephen Healy | Carton House G. C. | Kevin Le Blanc | The Island G. C. |
Healy | 2 and 1 |
Round 4 |
Monday Afternoon |
|||||
Round 4 | Dermot McElroy | Banbridge G. C. | Gary McDermott | Carton House G. C. | McElroy | 4 and 3 |
Round 4 | Sean Flanagan | Co. Sligo G. C. | Robbie Cannon | Balbriggan G. C. | Flanagan | 1-up |
Round 4 | Richard Bridges | Stackstown G. C. | Tiarnan McLarnon | Massereene G. C. |
Bridges | 4 and 2 |
Round 4 | Eanna Griffin | Waterford G. C. | Stephen Healy | Carton House G. C. | Griffin | 3 and 2 |
Semi-Finals | Tuesday 7th | |||||
Semi-Finals | Dermot McElroy | Banbridge G. C. | Sean Flanagan | Co. Sligo G. C. | McElroy |
1-up |
Semi-Finals | Eanna Griffin | Waterford G. C. | Richard Bridges | Stackstown G. C. | Griffin | 4 and 3 |
Final |
Tuesday Afternoon | |
|
|||
Final Result | Dermot McElroy | Banbridge G. C. | Eanna Griffin | Waterford G. C. | McElroy | 4 and 2 |