2014 Full Results North of Ireland Amateur Open Championship

North of Ireland Amateur Open Championship played at Royal Porthrush Golf Club from 14th to 18th July

Round 

Player 

Club 

Player 

Club 

Winner 

Result 


16th July
         
Match 1 Evan Farrell Ardee G. C. Shaun Carter Stackstown G. C. Farrell 1-up
Match 2
William Hanna

Warrenpoint G. C. Barry Anderson The Royal Dublin G. C. Hanna 4 and 3
Match 3
Daniel Vaughan Ardglass G. C.
Gary McDowell Rathmore
G. C.
Vaughan 3 and 1
Match 4
Reeve Whitson Mourne G. C.
Robbie Pierse Grange G. C. Whitson 5 & 4
Match 5
David Mulholland Castlerock G. C.
Gary Collins Rosslare G. C.
Mulholland 19th
Match 6
Richard O'Donovan Lucan G. C.
Aaron Grant
Dundalk G. C.
O'Donovan 1-up
Match 7
Jordan Hood Galgorm Castle G. C.
Jonathan Yates Naas G. C. Hood 1-up
Match 8
James Tisdale USA Rory McNamara Headfort G. C.
Tisdale 2 and 1
Match 9
Simon Bryan Delgany G. C.
Joseph Timlin Dungannon G. C.
Bryan 3 and 1
Match 10
Gary McDermott Carton House G. C. Tiarnan McLarnon Massereene G. C.
McDermott 1-up
Match 11
Darragh Coghlan Portmarnock G. C.
Eugene Smith Ardee G. C.
Coghlan 1-up
Match 12
Daniel Holland Castle G. C. Rory Williamson Holywood G. C.
Holland 4 and 3
Match 13
Matthew McClean Balmoral G. C.
Michael Sinclair Knock G. C. McClean 3 and 2
Match 14
William Russell Clandeboye G. C.
Patrick McCrudden Royal Portrush G. C. Russell 3 and 2
Match 15
Jack McDonnell Forrest Little G. C. Karl Murray Delgany G. C.
McDonnell 1-up
Match 16
Chris Selfridge Moyola Park G. C.
Shane McClean Foyle G. C.
Selfridge 4 and 3
Match 17
Cormac Sharvin Ardglass G. C.
David Sutton Lurgan G. C.
Sharvin 20th
Match 18
Paul Reavey Warrenpoint G. C.
Simon McConnell Ballyclare G. C.
Reavey 3 and 2
Match 19
Matthew Fitzsimons Ardglass G. C.
Geoff Lenehan Portmarnock
G. C.
Fitzsimons 1-up
Match 20 Tom Harris Castletown G. C.
Ryan Gribben Warrenpoint G. C.
Harris 7 and 6
Match 21 Robin Dawson Faithlegg G. C.
Kyle McCarron North West G. C. Dawson 6 and 4
Match 22 Rory Leonard Banbridge G. C.
Greg Mungovan Headfort G. C.
Leonard D/Q
Match 23 Alexander Wilson Portmarnock G. C.
Stuart Grehan Tullamore G. C.
Wilson 1-up
Match 24 Mark Morrissey Mount Wolseley Mark Sutton Castletown G. C.
Morrissey  
Match 25 Dermot McElroy
Ballymena G. C.
Cian Geraghty Laytown & Bettystown G. C.
McElroy 2 and 1
Match 26 Graeme Laird Clandeboye G. C.
Michael Reid Galgorm Castle G. C.
Laird 2 and 1
Match 27 Richard Bridges Stackstown G. C.
Richard Knightly The Royal Dublin G. C. Bridges 3 and 1
Match 28 Keith Egan Carton House G. C. Ben Best
Rathmore G. C.
Egan 22nd
Match 29 John-Ross Galbraith Whitehead G. C.
Adam Mulhall Ardglass G. C.
Galbraith 22nd
Match 30
Tom Gandy
Castletown G. C.
Andrew Clegg Donaghadee G. C.
Gandy 6 and 5
Match 31
Colm Campbell Warrenpoint G. C.
Jake Whelan Newlands G. C.
Campbell 5 and 4
Match 32 Gareth Lappin Belvoir Park G. C.
Ally Purdy Ballyclare G. C.
Lappin 3 and 2
Round 2 16th July          
Match 33 William Hanna Warrenpoint G. C.
Evan Farrell Ardee G. C.
Hanna 3 and 1
Match 34 Reeve Whitson Mourne G. C. Daniel Vaughan Ardglass G. C.
Whitson 5 and 4
Match 35
David Mulholland Castlerock G. C.
Richard O'Donovan Lucan G. C.

Mulholland 2 and 1
Match 36 Jordan Hood Galgorm Castle G. C.
James Tisdale
USA Hood 4 and 3
Match 37 Simon Bryan Delgany G. C.
Gary McDermott Carton House G. C.
Bryan 3 and 2
Match 38 Darragh Coghlan Portmarnock G. C.
Daniel Holland Castle G. C. Coghlan 19th
Match 39 Matthew McClean Balmoral G. C.
William Russell Clandeboye G. C.
McClean
5 and 4
Match 40
Chris Selfridge Moyola Park G. C.
Jack McDonnell Forrest Little G. C.
Selfridge 6 and 5
Match 41
Cormac Sharvin Ardglass G. C.
Paul Reavey Warrenpoint G. C.
Sharvin 3 and 2
Match 42
Tom Harris Castletown G. C.
Matthew Fitzsimons Ardglass G. C.
Harris 2 and 1
Match 43
Robin Dawson Faithlegg G. C.
Rory Leonard Banbridge G. C.
Dawson 5 and 4
Match 44
Alexander Wilson
Portmarnock G. C.
Mark Morrissey Mount Wolseley G. C.
Wilson 1-up
Match 45
Dermot McElroy Ballymena G. C.
Graeme Laird Clandeboye
G. C.
McElroy 5 and 4
Match 56
Richard Bridges Stackstown G. C.
Keith Egan Carton House G. C.
Bridges 2 and 1
Match 47
Tom Gandy Castletown G. C.
John-Ross Galbraith Whitehead G. C.
Gandy 1-up
Match 48
Colm Campbell Warrenpoint G. C.
Gareth Lappin Belvoir Park G. C.
Campbell 3 and 2
3rd Round
17 July          
Match 49 Reeve Whitson Mourne G. C.
William Hanna Warrenpoint G. C.
Whitson 7 and 6
Match 50
David Mulholland Castlerock G. C.
Jordan Hood Galgorm Castle G. C.
Mulholland 1-up
Match 51 Darragh Coghlan Portmarnock G. C.
Simon Bryan Delgany G. C.
Coghlan 3 and 1
Match 52 Chris Selfridge Moyola Park G. C.
Matthew McClean Balmoral G. C.
Selfridge 3 and 2
Match 53 Cormac Sharvin Ardglass G. C.
Tom Harris Castletown G. C.
Sharvin 1-up
Match 54 Robin Dawson Faithlegg G. C.
Alexander Wilson Portmarnock
G. C.
Dawson 4 and 3
Match 55 Richard Bridges Stackstown G. C.
Dermot McElroy Ballymena G. C.
Bridges 1-up
Match 56 Colm Campbell Warrenpoint G. C.
Tom Gandy Castletown G. C.
Campbell 1-up
Quarter Final
17th July
         
Quarter Final David Mulholland Castlerock G. C.
Reeve Whitson Mourne G. C.
Mulholland 2 and 1
Quarter Final Chris Selfridge Moyola Park G. C.
Darragh Coghlan Portmarnock G. C.
Selfridge 3 and 2
Quarter Final Robin Dawson Faithlegg G. C.
Cormac Sharvin Ardglass G. C. Dawson 5 and 3
Quarter Final Richard Bridges Stackstown G. C.
Colm Campbell Warrenpoint G. C.
Bridges 19th
Semi-Final 18th July
         
Semi-Final Chris Selfridge Moyola Park G. C. David Mulholland Castlerock G. C. Selfridge  
Semi-Final Robin Dawson Faithlegg G. C. Richard Bridges Stackstown G. C. Dawson  
Final 18th July          
Final Chris Selfridge Moyola Park G. C. Robin Dawson Faithlegg G. C. Selfridge 2-up
Latest Golf Deals