2014 Full Results West of Ireland Amateur Open Championship

The West of Ireland Amateur Open Championship played at Co. Sligo Golf Club

Played @ Co. Sligo Golf Club from 18th to 22nd April 2014

Round 

Player 

Club 

Player 

Club 

Winner

Result 


 
         
Round 1 Stephen Coulter  Warrenpoint G. C.
Eanna Griffin Waterford G. C. Coulter 3 and 2
Round 1 Gary McDermott Co. Sligo G. C.
John Ross Galbraith Whitehead G. G.
Galbraith 1-up
Round 1 Mark Morrissey Mount Wolesly G. C.
Des Morgan Mullingar G. C.
Morgan 1-up
Round 1 Robert Cannon Balbriggan G. C.
Ian Lynch Rosslare G. C.
Cannon 1-up
Round 1 Daniel Holland Castle G. C.
Declan Reidy Co. Sligo G. C. Reidy 4 and 3
Round 1 Richard O’Donovan Lucan G. C.
Kieran Lovelock Hindhead G. C.
O’Donovan 5 and 4
Round 1 Shaun Carter Stackstown G. C.
Alex Gleeson Castle G. C.
Gleeson 1-up
Round 1 Dermot McElroy Ballymena G. C.
Keith Crowley Fota Island G. C.
McElroy 3 and 2
Round 1 Barry Anderson The Royal Dublin G. C.
Barry Daly Edmondstown G. C.
Anderson 2 and 1
Round 1 Steffan O’Hara Co. Sligo G. C. Sean Maloney Dunmurry Springs G. C.
O’Hara 7 and 5
Round 1 Colin Fairweather Knock G. C.
Richard Bridges Stackstown G. C.
Bridges 2 and 1
Round 1 Rory McNamara Headfort G. C.
Jake Whelan Newlands G. C.
Whelan 2 and 1
Round 1 Tom Gandy Rowany G. C.
Eoghan Murphy Cork G. C.
Gandy
20th
Round 1 Jeff Hopkins The Royal Dublin G. C. Greg Mungovan Headfort G. C.
Hopkins 3 and 2
Round 1 John Hickey Cork G. C. Eddie McCormack Galway G. C.
McCormack 5 and 4
Round 1 Reeve Whitson Mourne G. C.
Jonathan Breen Knock G. C.
Whitson 5 and 4
Round 1 Jack Hume Naas G. C.
Michael Buggy Castlecomer G. C.
Hume
2-up
Round 1 Matthew McClean Balmoral G. C.
Stephen Walsh Portmarnock G. C.
McClean
3 and 2
Round 1 Sean Flanagan Co. Sligo G. C.
Gary Collins Rosslare G. C.
Collins
1-up
Round 1 Darragh Coghlan Portmarnock G. C.
Kevin Stack Dungarvan G. C.
Coghlan 5 and 4
Round 1 Harry Diamond Belvoir Park G. C.
Kieran McCarthy Castlemartyr G. C.
Diamond
1-up
Round 1 Caolan Rafferty Greenore G. C.
Sean Ryan The Royal Dublin G. C.
Rafferty
2 and 1
Round 1 Stuart Grehan Tullamore G. C.
Shaun O’Connor Luttrellstown Castle G. C.
O’Connor
1-up
Round 1 Colm Campbell Warrenpoint G. C.
Stephen Loftus Lahinch G. C.
Campbell
4 and 3
Round 1 Geoff Lenehan Portmarnock G. C.
Conor O’Rourke Naas G. C.
O’Rourke
2 and 1
Round 1 David Brady Co. Sligo G. C. John Greene Portmarnock G. C.
Brady
3 and 2
Round 1 Eugene Smith Ardee G. C.
Joe Lyons Galway G. C.
Lyons
5 and 4
Round 1 David Sutton Lurgan G. C.
Pat Murray Limerick G. C.
Murray
1-up
Round 1 Gary Hurley West Waterford G. C.
Conor Doran Banbridge G. C.
Hurley
1-up
Round 1 Gareth Bohill Co. Louth G. C.
Mark Shanahan Castlemartyr G. C.
Bohill
4 and 3
Round 1 Rory Leonard Banbridge G. C.
William Hanna Warrenpoint G. C.
Hanna
3 and 1
Round 1 Simon Bryan Delgany G. C.
James Fox Portmarnock G. C.
Fox
6 and 4
             
Round 2
Stephen Coulter Warrenpoint G. C.
John Ross Galbraith Whitehead Galbraith 1-up
Round 2 Des Morgan Mullingar G. C.
Robert Cannon Balbriggan G. C.
Cannon
4 and 3
Round 2 Declan Reidy Co. Sligo G. C.
Richard O’Donovan Lucan G. C.
O’Donovan
4 and 3
Round 2 Alex Gleeson Castle G. C.
Dermot McElroy Ballymena G. C.
McElroy
3 and 2
Round 2 Barry Anderson The Royal Dublin G. C.
Steffan O’Hara Co. Sligo G. C. O’Hara
3 and 1
Round 2 Richard Bridges Stackstown G. C.
Jake Whelan Newlands G. C.
Bridges
1-up
Round 2 Tom Gandy Rowany G. C.
Jeff Hopkins The Royal Dublin G. C. Hopkins
1-up
Round 2 Eddie McCormack Galway G. C.
Reeve Whitson Mourne G. C.
Whitson
19th
Round 2 Jack Hume Naas G. C.
Matthew McClean Balmoral G. C.
Hume
5 and 4
Round 2 Gary Collins Rosslare G. C.
Kevin Stack Dungarvan G. C.
Stack
3 and 1
Round 2 Harry Diamond Belvoir Park G. C.
Caolan Rafftery Greenore G. C.
Diamond
2 and 1
Round 2 Shaun O’Connor Luttrellstown G. C.
Colm Campbell Warrenpoint G. C.
Campbell
4 and 3
Round 2 Conor O’Rourke
Naas G. C.
David Brady Co. Sligo G. C.
O’Rourke
19th
Round 2 Joe Lyons Galway G. C.
Pat Murray Limerick G. C.
Lyons
1-up
Round 2 Gary Hurley West Waterford G. C.
Gareth Bohill Co. Louth G. C.
Hurley
3 and 2
Round 2 William Hanna Warrenpoint G. C.
James Fox Portmarnock G. C.
Fox
1-up
Round 3
Monday 21st
         
Round 3 John Ross Galbraith Whitehead G. C. Robbie Cannon Balbriggan G. C. Cannon 4 and 2
Round 3 Richard O’Donovan Lucan G. C. Dermot McElroy Ballymena G. C. O’Donovan 19th
Round 3 Steffan O’Hara Co. Sligo G. C. Richard Bridges Stackstown G. C. O’Hara 2 and 1
Round 3 Jeff Hopkins The Royal Dublin G. C. Reeve Whitson Mourne G. C. Whitson 2 and 1
Round 3 Jack Hume Naas G. C. Kevin Stack Dungarvan G. C. Hume 5 and 4
Round 3 Harry Diamond Belvoir Park G. C. Colm Campbell Warrenpoint G. C. Campbell 2 and 1
Round 3 Conor O’Rourke Naas G. C. Joe Lyons Galway G. C. Lyons 1-up
Round 3 Gary Hurley West Waterford G. C. James Fox Portmarnock G. C. Hurley 7 and 5
Round 4
Monday Afternoon
         
Round 4 Robbie Cannon Balbriggan G. C. Richard O’Donovan Lucan G. C. Cannon 5 and 4
Round 4 Steffan O’Hara Co. Sligo G. C. Reeve Whitson Mourne G. C. Whitson 5 and 3
Round 4 Jack Hume Naas G. C. Colm Campbell Warrenpoint G. C. Hume
3 and 1
Round 4 Joe Lyons Galway G. C. Gary Hurley West Waterford G. Hurley 8 and 6
Semi-Finals Tuesday 22nd          
Semi-Finals Robbie Cannon Balbriggan G. C. Reeve Whitson Mourne G. C. Cannon 1-up
Semi-Finals Jack Hume Naas G. C. Gary Hurley West Waterford G. Hume 3 and 2
Final
Tuesday Afternoon          
Final Result Jack Hume Naas G. C. Robbie Cannon Balbriggan G. C. Hume 1-up