2013 Full Results West of Ireland

The West of Ireland Amateur Open Championship played at Co. Sligo Golf Club

Round

Player

Club

Player

Club

Winner

Result

Round 1

Robbie Busher Salisbury G. C.
Shane McGlynn Carton House G. C.
McGlynn 20th

Round 1

Simon Bryan Delgany G. C.
Tony Cleary Dromoland G. C.
Bryan

 3 and 2

Round 1

Sean Flanagan Co. Sligo G. C.
Matthew McAlpin Royal Portrush G. C.
Flanagan 1-up

Round 1

Dermot McElroy Ballymena G. C.
Paul McBride The Island G. C.

McBride

2 and 1

Round 1

Henry Featherstone Ringway G. C.
Tiarnan McLarmon

Masserreene

Featherstone

4 and 2

Round 1

Gary Collins Rosslare G. C.
Shaun Carter

Stackstown G. C.

Carter

4 and 3

Round 1

Richard Bridges

Stackstown G. C.
Stephen Healy Claremorris G. C.
Bridges

1-up

Round 1

Reeve Whitson Mourne G. C.

Paul Coughlan

Moate G. C.

Whitson

1-up

Round 1

John Greene

Portmarnock G. C.

Mark Shanahan

Castlemartyr Shanahan 4 and 3

Round 1

Gary McDermott Co. Sligo G. C.

Cian Geraghty

Laytown & Bettystown G. C.

McDermott

4 and 2

Round 1

Kieran McCarthy

Kinsale G. C.

Matt Wylie

Quinta de Ria G. C.

Wylie

2-up

Round 1

Nicholas Grant Knock G. C.
Stephen Watts

Cairndhu G. C.

Grant

3 and 2

Round 1

All Purdy Ballyclare G. C.
Eugene Smith Ardee G. C.
Smith 5 and 4

Round 1

Niall Gorey Muskerry G. C.

Barry Daly

Edmondstown G. C.
Gorey

20th

Round 1

Ronan Mullarney

Galway G. C.
Sean Ryan The Royal Dublin G. C.
Ryan 2-up

Round 1

Gavin Moynihan The Island G. C.
Gareth Lappin Belvoir Park G. C.
Lappin 19 th

Round 1

Harry Diamond Belvoir Park G. C. Aaron Kearney Castlerock G. C.
Diamond

4 and 3

Round 1

William Hanna Kilkeel G. C. Kevin Le Blanc The Island G. C. Hanna

2 and 1

Round 1

Alex Gleeson Castle G. C.

Colm Campbell

Warrenpoint G. C.
Campbell 6 and 4

Round 1

Andrew Hogan Newlands G. C.
Sean Moran Carton House G. C.
Hogan

2 and 1

Round 1

Richard O’Donovan Lucan G. C.
Jonathan Yates Naas G. C.
Yates 20th

Round 1

Rowan Lester Hermitage G. C.
Eoin Arthurs Forrest Little G. C.
Arthurs 21th

Round 1

Pat Murray Limerick G. C.
Colin Fairweather Knock G. C.
Murray

5 and 4

Round 1

Robin Dawson Faithlegg G. C.
Kieran Lynch Skibbereen G. C.
Dawson

4 and 2

Round 1

Rory McNamara Headfort G. C.
Steffan O’Hara Co. Sligo G. C.
McNamara 5 and 4

Round 1

Gavin McKenna Fortwilliam G. C.
Bryan McSweeney The Royal Dublin G. C.
McKenna

20th

Round 1

Rory Leonard Banbridge G. C.
Mark Morrisey Mount Wolesley G. C.
Leonard 2 and 1

Round 1

Robbie Cannon Balbriggan G. C.
Kevin Stack Dungarvan G. C.
Cannon 1-up

Round 1

Gary Hurley West Waterford G. C.
Shane Hogan Nenagh G. C.
Hurley 7and 6

Round 1

James McCormick Styal G. C.
Stephen Dwyer Lucan G. C.
Dwyer

5 and 4

Round 1

Brian Casey Headfort G. C.
Paul Flynn Tramore G. C.
Casey 7and 6

Round 1

Jack Hume Rathsallagh G. C.
Ben Best Rathmore G. C.
Hume

3 and 2

 

 

 

 

 

 

 

 

Round 2

Shane McGlynn Carton House G. C.
Simon Bryan Delgany G. C.
McGlynn 1-up

Round 2

Sean Flanagan Co. Sligo G. C.
Paul McBride The Island G. C.
McBride 1-up

Round 2

Henry Featherstone Ringway G. C.

Shaun Carter

Stackstown G. C.

Featherstone

6 and 5

Round 2

Richard Bridges Stackstown G. C.
Reeve Whitson Mourne G. C.
Whitson

3 and 2

Round 2

Mark Shanahan Castlemartyr G. C.

Gary McDermott

Co. Sligo G. C. McDermott   4and 3

Round 2

Matt Wylie

Quinta de Ria G. C.

Nicky Grant Knock G. C.
Grant 5 and 4

Round 2

Eugene Smith Ardee G. C.
Niall Gorey Muskerry G. C.
Gorey

3 and 2

Round 2

Sean Ryan The Royal Dublin G. C.
Gareth Lappin Belvoir Park G. C.
Lappin

5 and 4

Round 2

Harry Diamond Belvoir Park G. C.
William Hanna Kilkeel G. C.
Diamond

7 and 6

Round 2

Colm Campbell

Warrenpoint G. C.

Andrew Hogan Newlands G. C.
Hogan

2 and 1

Round 2

Jonathan Yeats Naas G. C.
Eoin Arthurs Forrest Little G. C.
Arthurs

5 and 4

Round 2

Pat Murray Limerick G. C.
Robin Dawson Faithlegg Dawson 4 and 2

Round 2

Rory McNamara Headford G. C.
Gavin McKenna Fortwilliam G. C.
McNamara

4 and 2

Round 2

Rory Leonard Banbridge G. C.
Robbie Cannon Balbriggan G. C.
Leonard

2 and 1

Round 2

Garry Hurley West Waterford G. C.
Stephen Dwyer Lucan G. C.
Hurley

4 and 3

Round 2

 Brian Casey Headford G. C. Jack Hume Rathsallagh G. C.
Hume

1-up

 

 

 

 

 

 

 

Round 3

Shane McGlynn Carton House G. C.
Paul McBride
The Island G. C.
McGlynn 1-up

Round 3

Harry Featherstone Ringway G. C.
Reeve Whitson Mourne G. C.
Whitson

5 and 4

Round 3

Garry McDermott Co. Sligo G. C.
Nicky Grant Knock G. C.
McDermott

3 and 2

Round 3

Niall Gorey Muskerry G. C.
Gareth Lappin Belvoir Park G. C.
Gorey   2and 1

Round 3

Harry Diamond Belvoir Park G. C.
Andrew Hogan Newlands G. C.
Diamond 4 and 2

Round 3

Eoin Arthurs Forrest Little G. C.
Robin Dawson Faithlegg G. C.
Dawson

4 and 2

Round 3

Rory McNamara Headfort G. C.
Rory Leonard Banbridge G. C.
McNamara

1-up

Round 3

Gary Hurley West Waterford G. C.
Jack Hume Rathsallagh G. C.
Hume

22nd

 

 

 

 

 

 

 

Quartet Final

Shane McGlynn Carton House G. C. Reeve Whitson Mourne G. C. Whitson

5 and 3

Quartet Final

Garry McDermott Co. Sligo G. C. Niall Gorey Muskerry G. C. Gorey

19th

Quartet Final

Harry Diamond Belvoir Park G. C. Robin Dawson Faithlegg G. C. Diamond

3 and 2

Quartet Final

Rory McNamara Headfort G. C. Jack Hume Rathsallagh G. C. McNamara

3 and 2

 

 

 

 

 

 

 

Semi Final

Reeve Whitson Mourne G. C.
 Niall Gorey Muskerry G. C.
 Gorey

19th

Semi Final

Harry Diamond Belvoir Park G. C.
Rory McNamara
Headfort G. C.
McNamara

4 and 2

 

 

 

 

 

 

 

Final

Rory McNamara
Headfort G. C.
Niall Gorey
 Muskerry G. C.
McNamara

2 and 1