2007 Full Results West of Ireland

The West of Ireland Amateur Open Championship played at Co. Sligo Golf Club

Full Results of the 2007 West of Ireland Amateur Open Championship

Sponsored By Radisson SAS Sligo

Round

Player

Club

Player

Club

Winner

Result

Round 1

Wayne McCulley

Donaghadee
 G. C.

Ger Hall

Edenderry
 G. C.

McCulley

3 and 1

Round 1
Jonathon Hurst Shawhill G. C.
Gareth Boyd Donaghadee G. C. Hurst 2 and 1
Round 1 D. Coyle Co. Louth G. C. David Scully Galway G. C. Coyle 19th
Round 1 Darren Crowe Dunmurry G. C. Steven Grant Birr G. C. Crowe 2 and 1
Round 1 Niall Gorey Lee Valley G. C. David Finn Mallow G. C. Gorey 2 and 1
Round 1 Gary McDermott Co. Sligo G. C. Mark Hammond Moyola Park G. C. McDermott 2 and 1
Round 1 E. Saxel U. K. Rory McNamara Headfort G. C. Saxel 3and 2
Round 1 Tommy McGowan Strandhill G. C. Niall Kearney The Royal Dublin G. C. McGowan 20th
Round 1 Luke Lennox Moyola Park G. C. Daniel Vaughan Ardglass G. C. Lennox 5 and 4
Round 1 Paul Cutler Portstewart G. C. J. P. Hughes Douglas G. C. Cutler 2-up
Round 1 Brendan Walton The Island/UCD G. C.’s Enda Kennedy Strabane G. C. Walton 6 and 5
Round 1 Conor Doran Banbridge G. C. G. O'Connor Malahide G. C. Doran 2 and 1
Round 1 T. Walsh Claremorris G. C. K. O'Neill Strandhill G. C. Walsh 1-up
Round 1 Rory Leonard Banbridge G. C. M. Crowe Elm Park G. C. Leonard 1-up
Round 1 Eddie McCormack Galway G. C. Gary O'Flaherty Cork G. C. McCormack 2-up
Round 1 Rory McIlroy Holywood G. C. David Kelleher Portmarnock G. C. McIlroy 2 and 1
Round 1 Simon Ward Co. Louth G. C. Alan Condren Greystones G. C. Ward 4 and 3
Round 1 Harry Diamond Clandeboye G. C. Pat Killeen Claremorris G. C. Diamond 19th
Round 1 Darragh Lernihan Castle/UCD G. C.’s Des Morgan Mullingar G. C. Lernihan 4 and 3
Round 1 Barry Cashman Belvoir Park G. C. P. Sheehy Limerick G. C. Cashman 2 and 1
Round 1 Richard Kilpatrick Banbridge G. C. Damian Coyne Tuam G. C. Kilpatrick 1-up
Round 1 Cian Curley Newlands G. C. Alex McCloy Ballymena G. C. Curley 2-up
Round 1 P. Connolly Clontarf G. C. David Sutton Lockerbie G. G. Connolly 19th
Round 1
Dave Downie Sutton G. C. J. Moore Laytown & Bettystown G. C. Downie 6 and 5
 Round 1 Shane Lowry Esker Hills/UCD G. C.’s D. Kneafsey U. K. Lowry 6 and 5
 Round 1 Michael Lavelle K Club G. C. Nicky Grant Knock G. C. Lavelle 1-up
 Round 1 Joe Lyons Galway G. C. Padraig McGrath Dromoland G. C. Lyons 4 and 3
 Round 1 Robert McCarthy The Island G. C. Eoin O'Sullivan The Island G. C. McCarthy 3 and 2
 Round 1 Pat Murray Limerick G. C. Ryan Boal Scrabo G. C. Murray 3 and 2
 Round 1 Christopher Hughes Royal Portrush G. C. P. Errity Delgany G. C. Hughes 2 and 1
 Round 1 Alan Dunbar Rathmore G. C. A. Johnston U. K. Dunbar 1-up
 Round 1 Andrew Hogan Newlands/UCD G. C.’s Ciaran O'Connor Athlone/UCD G. C.’s Hogan 2 and 1
 Second Round Results
           
Round 2 Jonathon Hurst Shawhill G. C. Wayne McCulley Donaghadee G. C. Hurst 5 and 4
Round 2 Darren Crowe Dunmurry G. C. D. Coyle Co. Louth G. C. Crowe 3 and 2
Round 2 Niall Gorey Lee Valley G. C. Gary McDermott Co. Sligo G. C. Gorey 3 and 2
Round 2 Tommy McGowan Strandhill G. C. E. Saxel U. K. McGowan 2 an 1
Round 2 Paul Cutler Portstewart G. C. Luke Lennox Moyola Park G. C. Cutler 5 and 3
Round 2 Brendan Walton The Island G. C. Conor Doran Banbridge G. C. Walton 3 and 2
Round 2 Rory Leonard Banbridge G. C. T. Walsh Claremorris G. C. Leonard 2 and 1
Round 2 Rory McIlroy Holywood G. C. Eddie McCormack Galway G. C. McIlroy 3 and 2
Round 2 Simon Ward Co. Louth G. C. Harry Diamond Clandeboye G. C. Ward 2-up
Round 2 Darragh Lernihan Castle/UCD G. C.’s Barry Cashman Belvoir Park G. C. Lernihan 1-up
Round 2 Richard Kilpatrick Banbridge G. C. Cian Curley Newlands G. C. Kilpatrick 3 and 2
Round 2 Dave Downie Sutton G. C. P. Connolly Clontarf G. C. Downie 1-up
Round 2 Michael Levelle K Club G. C. Shane Lowry Esker Hills/UCD G. C.’s Levelle 5 and 3
Round 2 Joe Lyons Galway G. C. Robert McCarthy The Island G. C. Lyons 20th
Round 2 Pat Murray Limerick G. C. Christopher Hughes Royal Portrush G. C. Murray 4 and 3
Round 2 Andrew Hogan Newlands/UCD G. C.'s Alan Dunbar Rathmore G. C. Hogan 2 and 1
Third Round Results  
Round 3
Jonathon Hurst Shawhill G. C. Darren Crowe Dunmurry G. C. Hurst 3 and 2
Round 3 Tommy McGowan Strandhill G. C. Niall Gorey Lee Valley G. C. McGowan 1-up
Round 3 Paul Cutler Portstewart G. C. Brendan Walton The Island G. C. Cutler 2 and 1
Round 3 Rory McIlroy Holywood G. C. Rory Leonard Banbridge G. C. McIlroy 4 and 3
Round 3 Simon Ward Co. Louth G. C. Darragh Lernihan Castle/UCD G. C.’s Ward 2 and 1
Round 3 Richard Kilpatrick Banbridge G. C. Dave Downie Sutton G. C. Kilpatrick 2 and 1
Round 3 Joe Lyons Galway G. C. Michael Lavelle K Club G. C. Lyons 3 and 2
Round 3 Andrew Hogan Newlands/UCD G. C.’s Pat Murray Limerick G. C. Hogan 21st
Quarter-Finals
 
Quarter-Final Tommy McGowan Strandhill G. C. Jonathon Hurst Shawhill G. C. McGowan 1-up
Quarter-Final Paul Cutler Portstewart G. C. Rory McIlroy Holywood G. C. Cutler 1-up
Quarter-Final Simon Ward Co. Louth G. C. Richard Kilpatrick Banbridge G. C. Ward 2-up
Quarter-Final Joe Lyons Galway G. C. Andrew Hogan Newlands/UCD G. C.’s Lyons 7 and 6
Semi-Finals            
Semi-Final Paul Cutler Portstewart G. C. Tommy McGowan Strandhill G. C. Cutler 20th
Semi-Final Joe Lyons Galway G. C. Simon Ward Co. Louth G. C. Lyons 2 and 1
Final        
Result Joe Lyons Galway G. C. Paul Cutler Portstewart G. C. Lyons 1-up